Systemy Informacji Przestrzennej

Adam Inglot
Adiunkt w Katedrze Geodezji
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska
adam.inglot@pg.edu.pl

2022-08-21, aktualizacja 2022-11-27

© ainglot.pl, 2022. Udostępnianie i wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons Attribution 4.0 International license (CC BY 4.0).
Projekt strony zapożyczony za zgodą autora - Paulo Raposo

CC By 4.0

Wprowadzenie do ArcGIS Pro

Celem przygotowanych ćwiczeń jest wprowadzenie użytkownika do prac w oprogramowaniu GIS. Pierwsze zagadnienie przeprowadzi czytelnika przez możliwość pobierania danych z państwowego zasobu geodezji i kartografii. Należy pamiętać, iż Geoportal Krajowy podlega zmianom i poniższe odnośniki mogą różnić się od aktualnego stanu.

Pobieranie danych z zasobów GUGiK

Wraz z nowelizacją ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, od 31 lipca 2020 część danych z zasobów Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii zostały bezpłatnie udostępnione. Dotyczy to ortofotomapy, NMT, NMPT, danych ALS, BDOT10k, BDOO, Podstawowej Osnowy Geodezyjnej, Państwowy Rejestr Granic i model 3D budynków. Udostępnione zbiory danych zawierają ogromną ilość danych przestrzennych którymi będziemy się posługiwać w ramach ćwiczeń. Sposób pobierania danych jest stosunkowo prosty, należy przejść na stronę internetową Geoportal Krajowy a następnie wybrać dane które chcemy pobrać. Poniżej przedstawione zostały, krok po kroku czynności potrzebne do przygotowania środowiska pracy z danymi przestrzennymi.

1. Przejdź do przeglądarki internetowej i uruchom Geoportalu Krajowego.

logo geoportalu

W pierwszej kolejności pobierzmy dane rastrowe, ortofotomape dla terenu Politechniki Gdańskiej i okolicy.

2. Zbliż się do terenu PG za pomocą scrolla lub przycisku "+".

okno geoportalu

3. Przejdź do okna po prawej stronie.

menu boczne

4. Rozwiń Dane do pobrania\Ortofotomapa. Do wyboru są trzy opcje: według aktualności, według rozdzielczości i prawdziwa ortofotomapa.

ortofotomapa do pobrania

5. Wybierz Ortofotomapa wg aktualności, zostanie wyświetlona siatka wskazująca obszar pokrywający wybranym plikiem ortofotomapy.

ortofoto wg aktualności

6. Wstaw lewy przycisk myszy (LPM) na budynek gmachu głównego PG.

wskazanire gmachu głównego PG

7. Rozwiń WMS, Ortofotomapa wg aktualności. Widoczne jest kilkanaście ortofotomap do pobrania.

menu ortofotomapy

Dla wskazanej lokalizacji mamy do wyboru dużą paletę danych, według roczników: 2021, 2020, 2019, 2018, 2016, 2013, 2010, 2004. Co oznacza że na podstawie udostępnionych danych można zaobserwować zmiany przestrzenne w zakresie 17 lat. Dane te są dostępne w postaci zobrazowań multispektralnych: RGB - zakres światła widzialnego, CIR - zakres bliskiej podczerwieni. Rozdzielczość przestrzenna dostępnych danych to: 0.5, 0.25, 0.1, 0.05 metra.

8. Rozwiń pierwszy dostępny zbiór danych ortofotomapy (N-34-50-C-c-4-2 2021 RGB), zobacz jakie są informacje dostępne odnośnie tych danych.

metadane ortofotomapa

W pierwszej kolejności mamy dostępny link do danych, następnie numer godła mapy, data wykonania zobrazowania, rozdzielczość przestrzenna w metrach oraz w jakim układzie przestrzennym zostały zapisane dane. Pozostałem informacje nie wnoszą znaczącej treści w naszych rozważaniach.

9. Chcąc pobrać dane kliknij LPM* na Pobierz plik danych dla tej sekcji, dane zostaną pobrane do folderu domyślnego.

10. Analogicznie pobierz dane dla numerycznego modelu terenu, numeryczny model pokrycia terenu i dane pomiarowe NMT - wybierz NMT PL-KRON86-NH, pobierz najnowsze dane (2018-03-18).

pobieranie NMT, NMPT i ALS

Baza Danych Obiektów Topograficznych dla szczegółowości obiektów w skali 1:10 000 - BDOT10k, zawiera informacje przestrzenne o obiektach topograficznych w postaci danych wektorowych. Dane mogą być pobrane w dwóch formatach: ESRI Shapefile - SHP oraz w Geography Markup Language - GML, podczas pobierania decydujemy dla jakiego poziomu administracyjnego chcemy pobrać dane: cały kraj, poszczególne województwo, powiat.

11. Następnie, pobierz dane BDOT10k. Wybierz Powiat Gdańsk - SHP.

pobieranie BDOT10k

12. Na koniec, pobierz dane Adresy i ulice wg gmin dla jednostki administracyjnej: m. Gdańsk.

pobieranie punktów adresowych

Przygotowanie miejsca pracy

Zanim jednak przejdziemy do pracy w środowisku GIS, zastanówmy się nad tym jak skutecznie przygotować dane do wykonywać analizy przestrzennych. QGIS i ArcGIS Pro różnią wieloma elementami jak np. interfejsem, narzędziami, obsługą formatów danych. Jednak w obu środowiskach schemat pracy jest podobny - budujemy projekt do którego "podpinamy" dane. Celowo użyłem słowa podpinamy, żeby zrozumieć że dane nie są kopiowane czy importowane do projektu (oczywiście są od tego wyjątki) ale stanowią niejako załącznik. Za pomocą oprogramowania GIS wyświetlamy dane oraz przeprowadzamy analizę tych danych lub w oparciu o nie. Wiedząc o tym należy pamiętać, że projekt nie przechowuje danych a jedynie informację gdzie dane się znajdują i sposób ich wyświetlania (symbolizację, etykiety). W ArcGIS Pro nastąpiła pewna zmian (porównując wersję ArcGIS 10 i starsze), podczas zakładania projektu budowane jest środowisko pracy (w wybranym przez użytkownika miejscu na dysku) w którym docelowo powinny znajdować się wszystkie dane oraz wyniki. Jednak korzystanie z tych samych danych w wielu projektach i powielanie ich wydaje się niepraktyczne.

Przygotowanie miejsca do pracy stanowi pewne wyzwanie przy dużych projektach, gdy mamy wiele źródeł danych i dużą liczbę danych wynikowych. Struktura folderów w których przechowujemy dane zależy od przyzwyczajenia użytkownika. Należy jednak unikać "niekontrolowanego chaosu", starać się porządkować zbiór danych i usuwać niepotrzebne. Dane w folderach można układać pod względem przestrzennym: zgodnie z podziałem administracyjny lub siatką, możemy przyjąć podział ze względu na rodzaj danych: wektorowe i rastrowe, czy też w zależności od produktu: np. ortofotomapa, BDOT10k, BDOT500. Dużo zależy od specyfiki naszych prac, które ciężko przewidzieć na początku naszych analiz ale jeżeli mamy wyznaczone zadanie do wykonania, to starajmy się przygotować foldery oraz dane do zadania.

Zakładając strukturę folderów należy kierować się kilkoma zasadami, które jednak są zaleceniami a nie restrykcjami:

13. Na dysku (jeżeli komputer ma więcej niż jeden dysk np. dysk D, skorzystaj z niego) przygotuj folder "SIP", a w nim "ProjektyArcGIS".

Pierwsze kroki w ArcGIS Pro

Oprogramowanie ArcGIS Pro łączy kilka osobnych platform z wersji ArcGIS for Desktop 10 - ArcCatalog, ArcMap, ArcScene, ArcGlobe. Przed instalacją oprogramowania należy porównać parametry komputera na którym chcemy zainstalować ArcGIS do minimalnych wymagań zapewniających poprawne funkcjonowanie programu. W przypadku problemów technicznych z sprawnym funkcjonowaniem środowiska ArcGIS Pro należy sięgnąć po rozwiązania serwerowe dla studentów ePIONIER - najlepiej wybrać Windows10-ANSYS i tam zainstalować ArcGIS.

14. Po instalacji uruchomi się okno logowania do ArcGIS, użyj loginu i hasła do konta ArcGIS Online. Jeżeli nie posiadasz danych do logowania przeczytaj informacje zawarte na stronie internetowej WILiŚ.

logowanie do ArcGIS

15. Utwórz nowy projekt w którym wyświetlisz pobrane dane.

panel projektów

16. Umieść projekt w folderze "ProjektyArcGIS" oraz wprowadź nazwę "GDA".

nowy projekt

Okno katalogu Catalog w ArcGIS można uruchomić przechodząc w menu głównym (lewy górny róg okna projektu) do View a następnie uruchamiając Catalog Pane:

uruchom okno katalogu

17. Przyglądnij zawartość folderu. Plik GDA.aprx to plik projektu, GDA.gdb to domyślna geobaza przygotowana wraz z budową nowego projektu (co wykonane zostało kilka punktów wcześniej).

pusty projekt

18. Przygotuj nowy folder na dane pobrane dla części obszaru Politechniki Gdańskiej. Można wykonać to z poziomu katalogów Windows lub w ArcGIS. Kliknij PPM na folder GDA w Catalog, wybierz New, a następnie Folder. Podaj nazwę "danePG" oraz daneGUGiK.

nowy katalog

19. Jeżeli chcesz uruchomić katalog z poziomu Windows wskaż (naprowadź kursor) na katalog, pokaże się okno z ścieżką do katalogu. Kliknij LPM na link.

otwórz katalog

20. Przenieś dane rastrowe i ALS do katalogu danePG a dane z BDOT do katalogu daneGUGiK.

katalog w windows

21. Rozwiń katalog danePG i daneGUGiK w ArcGIS, nie wszystkie dane są widoczne. Dane ZIP należy rozpakować.

widok katalogu

22. Zastosuj rady dotyczące nazw folderów i zmień nazwę katalogów na PktA_226101 i SHP2261. Sprawdź co się zmieniło w ArcGIS. Jeżeli nic się nie zmieniło kliknij PPM na katalog i wybierz Refresh.

katalog z rozpakowanymi danymi BDOT i PktA

Dane pomiarowe NMT - chmura punktów ALS (Airborne Laser Scanning) - potrzebują dodatkowego oprogramowania do dekompresji. Pliki z rozszerzeniem LAZ należy uruchomić w programie LASzip.

23. Pobierz i uruchom program LASzip.

LASzip

24. Po lewej stronie kliknij LKM na browse ..

LASzip browse

25. Zmień dysk (jeżeli jest to konieczne) oraz wyszukaj odpowiedni katalog D:\SIP\ProjektyArcGIS\GDA\danePG.

LASzip dodaj plik

26. Dodaj plik 70930_849007_N-34-50-C-c-4-2-2-2.laz do projektu w LASzip.

LASzip plik w projekcie

27. Przejdź na prawą stronę okna LASzip, wybierz przycisk DECOMPRESS. W nowym oknie wybierz START.

LASzip dekompresja

28. Po wykonaniu, pasek RUN zniknie. Sprawdź czy w katalogu pojawił się plik 70930_849007_N-34-50-C-c-4-2-2-2.las. W ArcGIS odświerz widok w katalogu klikając PPM na folder i wybierając Refresh.

plik LAS widoczny w ArcGIS

Dane przygotowane są do wyświetlania oraz wykonania analiz przestrzennych w programie.

29. Z katalogu danePG chwyć i przytrzymaj plik 70932_850478_N-34-50-C-c-4-2.asc.

dodanie rastra do projektu

Podczas dodawania pliku pojawia się komunikat w prawym górnym rogu programu. Oznacza on, że dane które dodaliśmy nie posiadają przypisanego układu współrzędnych. Spróbujmy tą informację zgłębić. Czy dane pozyskane z Geoportalu Krajowego nie mają poprawnej lokalizacji przestrzennej? Nie, dane są wykonane w układzie współrzędnych, widzieliśmy informację w metadanych (podpunkt 8) - Układ współrzędnych: PL-1992. Jednak ArcGIS, również i QGIS "o tym nie wie". Możemy ten problem pokonać na dwa sposoby:

ostrzeżenie o układzie współrzędnych

Wykonajmy obie czynności.

30. W oknie Contents, kliknij 2LPM na Map. W oknie Map Properties wybierz Coordinate Systems.

Właściwości projektu

Na slajdzie widoczny jest już układ który poszukujemy, jednak gdy zaczynamy naszą przygodę z ArcGIS niektóre ustawienia musimy wykonać i zachować na potrzeby przyszłych działań. Układ PL-1992 jest układem współrzędnych płaskich i znajduje się w zbiorze: Projected Coordinate System. W celu ułatwienia wyszukania wybranego układu można skorzystać z wpisania nazwy, numeru układu lub zaznaczenia obszaru do którego ma zostać zastosowany układ. Poszukiwany układ PL-1992 posiada numer 2180 który wpiszemy w oknie Search.

31. W oknie Search wprowadź wartość 2180 i wciśnij Enter. Rozwiń: Projected Coordinate System\National Grids\Europe. Wskaż ETRS 1989 Poland CS92 i przyciśnij LKM gwiazdkę. Upewnij się że układ nadal jest wskazany, zatwierdź OK.

Szukanie układu 92

32. Przejdź do rastra, sprawdź gdzie się znajduje - PPM na raster w Contents i wybierz Zoom To Layer. Raster będzie się wyświetlał w innej palecie kolorów, biało-czarnej.

Zoom to Layer okno mapy

Chcąc przypisać na stałe układ współrzędnych do tych danych, należy utworzyć nowy raster, nowy plik.

33. Kliknij PPM na raster 70932_850478_N-34-50-C-c-4-2.asc znajdujący się w Contents. Przejdź do Data\Export Raster.

Export raster

34. Po prawej pojawił się okno narzędzia eksportu rastra Export Raster. Wskaż układ 92 a następnie Export.

wykonanie narzędzia eksport raster

Sprawdź jak wyglądają i co zawierają pozostałe dane rastrowe, czym się różnią? Czy wszystkie dane rastrowe nie posiadają przypisanego układu współrzędnych?

35. Dodaj do projektu pozostałe rastry: 70934_850784_N-34-50-C-c-4-2.asc i 75127_1070251_N-34-50-C-c-4-2.tif. Kliknij 2LPM na dowolny raster i we właściwościach wybierz Source a następnie rozwiń Spatial Reference.

układ współrzędnych danych

Czy kolejność danych w projekcie ma znaczenie? Tak, kolejność warstw w Contents odzwierciedla ich widoczność w oknie projektu, warstwy górne "przykrywają" warstwy poniżej. Wprowadzane dane do projektu będą układały się w Contents w taki sposób że, na samej górze będą dane punktowe, następnie, liniowe, poligonowe a na końcu rastry. Kolejność danych można zmienić przesuwając w Contents.

36. Chwyć jeden z rastrów i przesuń.

układ współrzędnych danych

37. Dodaj do projektu dane wektorowe przedstawiające warstwę budynków - daneGUGiK\SHP2261\PL.PZGiK.336.2261__OT_BUBD_A.

układ współrzędnych danych układ współrzędnych danych

38. Następnie, dodaj do projektu dane ALS - 70930_849007_N-34-50-C-c-4-2-2-2.las. Przesuń je na górę w Contents. Zbliż się do czerwonej ramki.

układ współrzędnych danych układ współrzędnych danych układ współrzędnych danych

Dane ALS są to dane pochodzące ze skanowania laserowego. Posiadają informację przestrzenną X, Y, Z położenia punktu w przestrzeni. Dane te można przeglądać w dodatkowym oknie 'Scene'. Na kolejnych ćwiczeniach dowiemy się więcej o samych danych jak i obsłudze okna projektu Scene.

39. Przejdź w menu głównym do Insert a następnie rozwiń New Map i wybierz New Local Scene.

układ współrzędnych danych

40. Dodaj dane ALS do projektu. Odnajdź dane poprzez narzędzie Zoom To Layer.

układ współrzędnych danych

Usługi internetowe w GIS

Usługi WMS - Web Map Service, to usługa dzięki której możemy w oprogramowaniu GIS zaprezentować, skorzystać z danych opublikowanych w formie rastra i udostępnionych poprzez stronę internetową. W ArcGIS dostępne mamy wbudowane usługi oraz możliwosć wprowadzenia zewnętrznych źródeł WMS.

41. Powróć z okna projektu Scene do okna Map. Zmień podkład mapowy na Open Street Map - w menu głównym wybierz Map następnie rozwiń Basemap, wybierz OpenStreetMap.

układ współrzędnych danych układ współrzędnych danych

42. Przejdź na stronę geoportal krajowy, następnie Usługi, wybierz Usługi przeglądania WMS i WMTS.

usługi przeglądania WMS i WMTS

43. Skopiuj link do serwisu mapowego dla Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (KIEG).

usługi przeglądania WMS i WMTS

44. Wróć do ArcGIS i przejdź do menu głównego, wybierz Insert, rozwiń Connections\Server i wybierz New WMS Server.

usługi przeglądania WMS i WMTS

45. W nowym oknie wprowadź link w miejscu Server URL.

usługi przeglądania WMS i WMTS

46. Przybliż do terenu gmachu głównego PG i sprawdź co przedstawiają dane zawarte w serwisie WMS.

usługi przeglądania WMS i WMTS

47. Zapisz i zamknij projekt w ArcGIS.

usługi przeglądania WMS i WMTS

Używane skróty:

Autor: Adam Inglot, mail: adam.inglot@pg.edu.pl