Adam Inglot
Adiunkt w Katedrze Geodezji
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska
adam.inglot@pg.edu.pl
2022-09-08, aktualizacja 2022-11-15
© ainglot.pl, 2022. Udostępnianie i wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons Attribution 4.0 International license (CC BY 4.0).Chmura punktów jest to zbiór punktów w przestrzeni trójwymiarowej uzyskany w wyniku skanowania [1]. Mniej popularne ale również możliwe do uzyskanie jest chmura punktów za pomocą metod fotogrametrycznych. Dane zawarte w chmurze punktów zazwyczaj są tak gęste, że tworzą mozaikę powierzchni ciągłej (gdy symbolizacja chmury punktów jest w RGB - nadamy punktom kolor pozyskany ze zdjęć). Gęstość chmury punktów zależy od klasy skanera, jego ustawień dokładności oraz odległości od skanowanego obiektu [2]. Więcej informacji można zaczernąć z książki: Podręcznik dla uczestników szkoleń z wykorzystaniem produktów LiDAR [3].
Dane pozyskane w wyniku skanowania terenu stanową podstawę do opracowania numerycznych modeli o wysokiej rozdzielczości: Numeryczny Model Terenu (NMT), Numeryczny Model Pokrycia Terenu (NMPT). Wykonanie, wygenerowanie NMT lub NMPT na podstawie danych ALS (Airborne Laser Scanning), jest możliwe w przypadku gdy chmura punktów została sklasyfikowana. Dane które możemy pobrać z zasobów GUGiK (przez usługę geoportalu krajowego - dane pomiarowe NMT) posiadają atrybut przypisania do klasy zgodnie z poniższą tabelą.
Na początku zobaczmy jak można zmienić wyświetlanie symboli chmury punktów. Punkt może być przedstawiony za pomocą symboli reprezentującego wysokość, klasę, numerem odbicia, kolorem RGB i intensywnością.
Insert
, następnie rozwiń New Map
, wybierz New Local Scene
.Contents
jest inny, są rozróżnione warstwy 3D i 2D.70930_849007_N-34-50-C-c-4-2-2-1.las
do projektu.WorldElevation3D/Terrain3D
- widoczne będą punkty reprezentujące grunt.Ground
.W ArcGIS Pro jest możliwe wykonanie zmiany klasy punktów na kilka sposobów, wykorzystując: algorytmy do klasyfikacji, narzędzie zmiany klasy Change LAS Class Codes
oraz poprzez wskazanie przez użytkownika. Sprawdźmy na początek jak wykonać zmianę klasy poprzez zaznaczenie grupy punktów i przypisanie poprawnej klasy, którą reprezentuje wskazana grupa punktów.
Building
.Classification
. Wybierz w oknie Classification Code
klasę 5 i wciśnij Apply Changes
.Powyższy przykład pokazuje jak zmienić klasę punktów. Zaznaczone zostały punkty które należą lub powinny należeć do klasy reprezentującej wysoką roślinność, a część z nich należała do klasy budynków. W efekcie, wybrane punkty mają poprawną klasę.
Uwaga - zmiana klasy punktów jest nieodwracalna - nie ma możliwości cofnięcia wykonanego działania. Jedynie ponowne zaznaczenie i zmiana klasy.
W ArcGIS Pro jest narzędzie do zmiany klasy Set LAS Class Codes Using Features
chmury punktów za pomocą wyznaczonego obszaru. Poniższy przykład został wykonany na danych ALS pochodzących z PZGiK dla obszary Politechniki Gdańskiej z gmachem głównym - 70930_849007_N-34-50-C-c-4-2-2-2.las
.
OT_SKJZ_L
- dla m. Gdańsk) i wykorzystaj parametr szerokości jezdni (rys. 20) do zbudowania warstwy poligonowej. Wykonaj to za pomocą narzędzia Buffer
.SZERNAWIE
.OT_SKJZ_L
dodaj pole Szer
typu - liczby rzeczywiste (Float lub Double).Calculate Field
oblicz połowę wartości wpisanej w polu Szer
. Na pole Szer
kliknij PPM, wybierz .Buffer
i wypełnij zgodnie z rys. 23.Buffer
rys. 24, używaj narzędzia Reshape
do poprawiania geometrii poligonu, rys. 25.Przeprowadź zmianę klasy punktów ALS z klasy 2 (ground) i 3 (low vegetation), w obrębie przygotowanych poligonów do klasy 11 (road surface).
Set LAS Class Codes Using Features
rys. 29. Wynik na rysunku 30.Używane skróty:
[1] Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej. Internetowy leksykon geomatyczny, 2006.
[2] https://poiformat.pl/
[3] Wężyk, P. "Podręcznik dla uczestników szkoleń z wykorzystania produktów LiDAR." Główny Urząd Geodezji i Kartografii, Warszawa (2015).
[4] Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 27 lipca 2021 r., w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych.
Autor: Adam Inglot, mail: adam.inglot@pg.edu.pl