Systemy Informacji Przestrzennej

Adam Inglot
Adiunkt w Katedrze Geodezji
Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska, Politechnika Gdańska
adam.inglot@pg.edu.pl

2022-12-18, aktualizacja 2022-12-18

© ainglot.pl, 2022. Udostępnianie i wykorzystanie zgodnie z licencją Creative Commons Attribution 4.0 International license (CC BY 4.0).
Projekt strony zapożyczony za zgodą autora - Paulo Raposo

CC By 4.0

Relacje metryczne, bliskość i grupowanie

Strefa najbliższego sąsiedztwa jest często utożsamiana z poligonami Thiessen lub diagramy Voronoi. Najprościej można opisać poligony Thiessen jako strefę wydzieloną dla danego punktu ze zbioru punktów taką, że z każdej lokalizacji tej strefy jest bliżej do punktu dla którego ta strefa powstała niż dla reszty punktów ze zbioru. Drugim ważnym narzędziem do wyznaczania bliskości dwóch obiektów jest obliczenie odległości. Należy pamiętać o zdefiniowaniu optymalnego systemu współrzędnych podczas pomiaru długości, powierzchni czy objętości.

Oblicz liczbę punktów adresowych znajdujących się w danej dzielnicy, następnie oblicz liczbę adresów w strefie najbliższego sąsiedztwa (Poligony Thiessen).

1. Przejdź do ArcGIS Pro.

2. Dodaj dane do projektu, dzielnic i punktów adresowych (pobierz z geoportalu - PRG) dla miasta Gdańsk.

image

3. Korzystając z narzędzia Spatial Join wyznacz liczbę punktów adresowych w danej dzielnicy.

image

image

4. Na podstawie warstwy dzielnic wykonaj nową warstwę centroid.

image

image

5. Na podstawie centroid wykonaj podział przestrzeni na poligony Thiessen. Zanim zatwierdzisz przejdź do kolejnego punktu.

image

6. Należy pamiętać o wskazaniu zakresu współrzędnych, przejdź do ustawień środowiskowych Enviroments w narzędziu Create Thiessen Polygons, w oknie Extent wybierz warstwę Dzielnice. Wykonaj Run.

image image

image

7. Narzędziem Spatial Join policz ile przypada punktów adresowych dla poligonów Thiessen.

image

8. Połącz wartości w jednej warstwie punktowej. Wykonamy to za pomocą narzędzia Intersect wprowadzając centroidy, dzielnice z informacją o liczbie punktów adresowych i poligony Thiessen z informacją o liczbie punktów adresowych.

image

9. Przeglądnij tabele atrybutową, i sprawdź jak się nazywają pola, czym się różni nazwa od aliasu?.

image

Pole o nazwie - Field Name - Join_Count pochodzi z warstwy dzielnic a pole Join_Count_1 pochodzi z warstwy poligonów Thiessen, wynika to z kolejności wprowadzenia warstw do narzędzia Intersect.

Oblicz różnice odejmując od liczby pochodzącej z dzielnic liczbę z poligonów Thiessen. Nazwij pole roznica.

10. Przejdź do dodawania pola.

image

11. Dodaj pole o nazwie roznica typ Long.

image

12. Oblicz w tym polu różnicę liczb punktów adresowych w dzielnicach z liczbą punktów znajdujących się w poligonach Thiessen. PPM na kolumnę roznica i wybierz Calculate Field.

image

13. Oblicz w tym polu różnicę liczb punktów adresowych w dzielnicach z liczbą punktów znajdujących się w poligonach Thiessen.

image

Na koniec zadania wyświetlimy etykiety w takim stylu żeby etykiety z wartościami ujemnymi miały kolor niebieski a z wartościami dodatnimi, kolor czerwony. Do tego zadania należy wykorzystać możliwości i metody ze strony Text formatting tags.

14. Przejdź do Labeling a następnie wybierz Expression.

image

15. W oknie Expression zmień język na Python i zaznacz Advanced. Wprowadź podany kod i włącz etykiety.

image

image

W oknie Expression została zastosowana funkcja warunkowa (if) która klasyfikuje wartości z pola roznica na dwie grupy: większe od zera i mniejsze lub równe zero. Do zmiany koloru zostały zastosowane znaczniki - <CLR></CLR>, w pierwszym znaczniku wprowadzamy wartości RGB w zakresie 0-255 np. <CLR red = "255" green="200" blue="100"></CLR>, a pomiędzy znacznikami wprowadzamy tekst który ma mieć zmieniony kolor. Znaczniki którymi operujmy mają złączyć się z resztą tekstu i wprowadzone jako rezultat operacji.

Jako ostatnie zadanie wykonajmy kod (0 - różne nazwy, 1 - jednolite nazwy) dla warstwy punktów adresowych które mają przypisaną nazwę dzielnicy z warstwy dzielnic oraz z warstwy poligonów Thiessen.

16. W warstwie poligony Thiessen brakuje nazw dzielnic. Możemy je przyłączyć za pomocą Join and Relation, PPM na warstwę poligonów Thiessen i wybierz pola identyfikujące dane.

image

image

image

17. Następnie narzędziem Intersect przetniemy warstwę punktów adresowych, dzielnic i poligonów Thiessen.

image

18. W nowej warstwie mamy dane związane z punktami adresowymi ale również nazwy dzielnic z obu warstw poligonowych. Dodajmy pole KOD typu Long - tak jak wcześniej z polem roznica.

19. Wykonaj selekcję w taki sposób żeby atrybuty pól nazw dzielnic zawierały taki sam atrybut. Przejdź do narzędzia Select By Attributes wybierz pierwszą nazwę Dzielnice, w oknie po prawej rozwiń i zaznacz Fields, wskaż drugie pole Dzielnice, zatwierdź OK.

image

image

20. Wprowadź wartość 1 w polu KOD używając narzędzia Calculate Field.

image

21. Odwróć selekcje i wprowadź wartość 0 w polu KOD.

image

22. Wyświetl punkty 1 - czarny symbol, 0 - czerwony symbol.

image

23. Zamknij i zapisz ArcGIS Pro.